Mint a napokban olvashattátok, négy Star Wars-címlappal és komoly összeállítással jelentkezik a Vanity Fair magazin legújabb száma. A lapban Annie Leibovitz kiváló forgatási fotói mellett számos érdekesség olvasható a decemberben érkező VIII. Epizódról, de szóba kerül a Star Wars távolabbi jövője is.
A gyors beszámolókkal már találkozhattatok az elmúlt napokban. Most jön az alapos. ;)
Visszatérés az Ahch-To bolygóra
Tudjuk, hogy Az utolsó Jedik ott fogja kezdetét venni, ahol Az ébredő Erő véget ért — egy szigeten, az Ahch-To bolygón, ahol Rey rátalált Luke-ra. A jelenetet J.J. Abrams csak addig forgatta le, ameddig a VII. Epizódban láthattuk; ami dialógust hallhatunk majd a folytatásban, azt már a VIII. Epizód stábja vette filmre, egy évvel később.
A Luke Skywalkert alakító Mark Hamill ötven héten át edzett és fogyókúrázott, hogy formába hozza magát az új trilógia forgatására. Ezután tudta meg, hogy mindössze egyetlen jelenete lesz az első filmben. A 65 esztendős színésznek így is másfél órába tellett megmászni a forgatás helyszínéül szolgáló sziklasziget, Skellig Michael csúcsára vezető meredek lépcsőket. Saját bevallása szerint 10-15 percenként meg kellett állnia pihenni, ám a legfittebb stábtagok számára is 45 perc volt ugyanez a túra, miközben a sziget csak makulátlan időben közelíthető meg, ráadásul világörökségi védelem alatt áll. Skellig Michael igazi logisztikai rémálom egy forgatóstáb számára.
Emiatt építették meg a szigeten található szerzetes kunyhók mását a szintén Írország nyugati partján fekvő, ám sokkal könnyebben megközelíthető Dingle-félszigeten. (Erről számos fotót láthattunk tavaly.) Rian Johnson, a film írója és rendezője elmondta, logisztikailag még egyszerűbb lett volna az egészet a stúdióban felépíteni, zöld háttér előtt, de a sziklaszirten felépített díszlet a lélegzetelállító háttérrel és a valódi fényekkel, sokkal varázslatosabb eredményt nyújt.
Az utolsó Jedikhez egyébként rengeteg díszletet megépítettek, többet, mint az utóbbi évek bármelyik Star Wars-filmjéhez, beleértve Az ébredő Erő és a Zsivány Egyes mellett a most készülő Han Solo-filmet is.
A rendező megerősítette, hogy amit Han Solo mesél Luke-ról Az ébredő Erőben, mind helytálló. Az Ahch-To valóban az első Jedi-templomot rejti. Ám úgy tűnik, a háttérben látható kőkunyhók nem a templom maradványai. Rey érkezésekor Luke nincs egyedül a bolygón, a kunyhókat egy őshonos faj lakja, akik a templom őrzői, gondozói. Ennél többet egyelőre nem árult el róluk a rendező.
Egy mester és egy tanítvány
Rian Johnson azzal az elhatározással látott neki a trilógia középső fejezetének, hogy valamennyi szereplőt élete kihívása elé állítja. „Kezdésképp mindegyik szereplő nevét leírtam egy lapra, és elgondolkodtam azon, mi a legkeményebb feladat, amivel szembekerülhetnek. Lássuk, mi történik, ha kirúgjuk alóluk a széket!”
Azáltal, hogy Luke éppen csak felbukkant az előző filmben, Johnsonnak lehetősége adódott, hogy vele is merészet húzzon. Elmondása szerint Mark Hamill eddig nem ismert oldaláról mutatja meg a klasszikus trilógia hősét. Erre ráerősítenek Hamill szavai, aki, mint meséli, egy ponton megmondta a rendezőnek, hogy alapvetően semmivel sem ért egyet, amit Luke karakterével tesz. Ám hozzátette azt is, hogy a legjobb tudása szerint fogja szolgálni ezt a rendezői elképzelést, és ma már készséggel elismeri, hogy Johnsonnak volt igaza.
A film jelenetős része Luke és Rey kapcsolatáról szól, amit a rendező szerint nem érdemes párhuzamba állítani Yoda és Luke mester-tanítvány viszonyával. „A tanítás is szerepet kap benne, de nem egészen az, amire számítanánk.” S mielőtt további párhuzamokat keresnénk A Birodalom visszavággal, a rendező azt is elárulta, a filmben nem számíthatunk olyan központi szerelmi szálra, mint Han és Leia románca a klasszikus trilógia középső fejezetében.
Szokás feltételezni, hogy a Disney szigorúan megszabja, mi és hogyan történik az új Star Wars-filmekben, de Rian Johnson, aki a rendezés mellett a forgatókönyvet is egyedül jegyzi, nem győzi hangsúlyozni, hogy teljesen szabad kezet kapott a történet megírásakor. Valójában az egyes Star Wars-alkotók nem is a Disneyvel tartják a kapcsolatot, hanem a Lucasfilm sztori csapatával.
A Lucasfilm főhadiszállásán működő sztori csapat tizenegy tagot számlál. A csapat fő szerepe, hogy koordinálja a különböző Star Wars-alkotók (nem csak a filmkészítők) által elmesélt történeteket, és elejét vegye az ellentmondásoknak. A csapat minden tagja elolvassa a forgatókönyvek valamennyi változatát. A történet alakítása azonban az egyes alkotókra van bízva, a sztori csapat nem ír elő számukra sarokpontokat.
Rian Johnsonnak sem kellett semmi máshoz igazodnia, mint ami már le volt fektetve Az ébredő Erőben. Johnson azonban fontosnak tartotta, hogy bevonja a sztori csapatot az alkotófolyamatba, ezért a forgatókönyv írása során hat hétre beköltözött a Lucasfilm főhadiszállására, és hetente kétszer összeült a teljes teammel. (Ez volt az az időszak, amikor ihletmerítésképpen a rendező esténként vetítéseket tartott a kedvenc film klasszikusaiból a Lucasfilm házi vetítőtermében.)
A filmnek maga Johnson adta a The Last Jedi címet, aki nem feltétlenül ért egyet azzal, hogy többesszámnak kezdték el fordítani. „A cím már akkor megvolt, amikor a történetet kitaláltam. Vagyis a fejemben évek óta őrzöm ezt a címet. Hallottam róla, hogy más nyelveken többesszámba tették. Az én fejemben egyesszámban van. A történet szempontjából számomra az egyesszám a logikus.”
Új szereplők, új helyszínek
A Vanity Fair fotósorozatában először láthatjuk Benicio del Toro és Laura Dern karakterét. Előbbi — ahogy a képről is lerí — egy kétes alakot játszik, akiben valószínűleg hiba lenne bármelyik szereplőnek is megbíznia. Érdekesség, hogy a karakternek nincs neve a filmben, de az alkotók elkezdték DJ-nek nevezni, és a rendező szerint utólag mindenki érteni fogja, hogy miért.
Laura Dern az Ellenállás egyik tisztjét, Amilyn Holdo aladmirálist játssza. A fotó többek számára az Éhezők viadala-filmek látványát idézte fel, amit meg tudok érteni az öltözék és a szokatlan hajszín miatt. Pablo Hidalgo, a Lucasfilm agytrösztjének oszlopos tagja a hétvégén zajlott chilei Comic-Conon elmondta, a magenta színű haj ellenére az aladmirális emberi lény, és sejtelmesen hozzátette: a törékeny külső megtévesztő, Amilyn Holdót hiba lenne alábecsülni.
A fotósorozatban nem szerepel, de szintén új szereplő a vietnami színésznő, Veronica Ngo által alakított Paige, aki Poe Dameron beosztottja az Ellenállás kötelékében, és tüzérként szolgál azoknak a bombázó űrhajóknak az egyikén, amelyek röviden már felbukkantak a film múlt hónapban megjelent előzetesében.
Paige-nél azonban fontosabb szereplő a testvére, Rose Tico (Kelly Marie Tran), akiről a Star Wars Celebration óta tudjuk, hogy karbantartó munkásként dolgozik az Ellenállásnál, majd Finn társául szegődik a kalandokban. Finn a súlyos sérülése után egy gyógyító Bacta-ruhában kezdi el a történetet, és bár lábra áll, egyelőre segítségre szorul, amit minden bizonnyal Rose-tól fog megkapni.
Az utolsó Jedik annyiban mindenképp hasonlítani fog az előző két Star Wars-trilógia középső epizódjára, hogy a szereplők a történet nagy részében külön utakon járnak.
Rose-ra és Finnre az Ellenállás szempontjából fontos küldetés vár. Kettejük kalandja új helyszínekre vezet. Ezek egyike az előzetesben felbukkanó bánya bolygó, Crait, de eljutnak a Canto Bight nevű kaszinóvárosba is, amelyet a rendező a Star Wars-galaxis Monte Carlójaként jellemez. Minden valószínűség szerint ez az a helyszín, amelynek jeleneteit Dubrovnikban forgatták tavaly nyáron.
Mivel a Star Wars-filmek legjellegzetesebb helyszínei lelakott városok és peremvidéki pusztaságok, a rendező érdekes kihívásnak találta, hogy megmutassa az ellenkező végletet, a luxust és a csillogást a Star Wars világában. Canto Bight polgárai a galaxisnak azok a lakói, akiket nem érintett meg a háborúskodás szele, a társadalomnak az a rétege, akik a történelmi eseményektől függetlenül mindig felül maradnak.
„Canto Bight a gazdag seggfejek játszótere” — mondja a rendező.
Emellett ez az a helyszín, ahol számtalan különféle lénnyel találkozhatunk. Canto Bight jelenetei azok, amelyekben Neal Scanlan trükkmester (az alábbi képen) stábja igazán kiélhette magát. Bár sok idegen lénnyel találkozhatunk a VIII. Epizódban, ők mind mellékszereplői a történetnek, Johnson forgatókönyvében a főszereplők valamennyien emberi lények.
Az utolsó Jedik meglehetősen sötét film, ahogy Rian Johnson fogalmaz, „erőteljes, operai momentumokkal”, ám a rendező fontosnak tartotta, hogy ennek ellensúlyozásaként megtartsa a Star Wars humorát. „Nem akartam, hogy ez egy nyomasztó, lehangoló film legyen.”
A Star Wars hangulatához hozzátartozik a filmzene, amelyet ismét John Williams szerez. Johnson nem akarta túlterhelni az immár 85 esztendős maestrót, ezért kész volt bevonni az unokatestvérét, Nathan Johnsont (aki a korábbi filmjei zenéjén is dolgozott), hogy írjon némi háttérzenét a filmhez. Williams azonban a rendező legnagyobb örömére vállalni tudta, hogy a film valamennyi dallamát maga komponálja.
A sötét oldal szolgái
Nagyjából mindenki egyetért a stábban, hogy a legnagyobb átéléssel Adam Driver van a szerepe iránt. A 33 esztendős színész ugyanolyan komolyan veszi Kylo Ren karakterét, mint amikor Jarmusch vagy Scorsese filmjében játszik. Mint mondja, szeret minden szerepet személyessé tenni maga számára. „Vannak dolgok, amiket fájdalmasnak találok a karakterben, amikhez igazán tudok kötődni, de ezeket szeretném megtartani magamnak” — mondja Driver, aki a jelenetek között sem engedte el Kylo Rent. Hamill a „mélabús” és „intenzív” szavakkal jellemzi a jelenlétét.
„Emlékszem, azt mondtam Adamnek: Nem tudom, hogyan dolgozol, mi a technikád. De valamikor az unokaöcsém voltál. Valószínűleg a térdemen lovagoltál. Valószínűleg volt, hogy én vigyáztam rád. Ez az egyik fele, most pedig mindketten eltávolodtunk a Skywalker családtól. Csupán azt akarom mondani, hogy ha van kedved, ebédelhetnénk együtt, csinálhatnánk valamit közösen.”
Driver annyira komolyan veszi a maga által alkalmazott színészi metodikát, hogy nem élt a meghívással, amit Hamill egyáltalán nem vett zokon. A mókamester John Boyega azonban sportot űzött belőle a forgatás folyamán, hogy kizökkentse a színésztársát ebből a hangulatból. „Minden előzmény nélkül meg szoktam ölelni Adamet” — meséli Boyega. Ám a módszere mérsékelten hatásos. „Olyankor csak áll egy helyben. Kivárja, míg befejezem.”
Az utolsó Jedikben végre látni fogjuk Phasma kapitány (Gwendoline Christie) arcát, de nem feltétlenül úgy, ahogy a magazin fotóján. Az első film idején még abban sem voltak biztosak az alkotók, hogy emberi lényt rejt a páncél. Az új filmre új fegyvert kapott a kapitány, egy különleges botot, ami egyebek mellett hordozható méretűvé tud zsugorodni. A fegyvernek köze van a múltjához, ami meglepően „low-tech” — meséli Pablo Hidalgo.
És akkor még ott van a sötét oldal legújabb feje, a titokzatos Snoke, akit a pletykák szerint számítógép helyett életnagyságú bábbal fog életre kelteni a rendező. Az ébredő Erő által feldobott kérdések egyike Snoke személye volt. Honnan bukkant fel? Milyen hatalommal bír? Miért nem hallottunk róla korábban? Rian Johnson már most elárulja, hogy az ő forgatókönyve nagyobb mélységben nem foglalkozik a karakterrel, így az Első Rend vezére körüli kérdések megválaszolása jobbára a IX. Epizódra marad.
Búcsú Leiától
Leia Organa tábornok nem csupán nagyobb szerepet kap a VIII. Epizódban, mint a trilógia első filmjében, de Oscar Isaac szerint, Hamillhoz hasonlóan, Carrie Fisher is nagyot alakít a filmben, és a rendező remekül megtalálta vele az összhangot.
Mint az nemrég a Star Wars Celebration pódiumbeszélgetésén is elhangzott, Rian Johnson az írói munkába is bevonta Fishert. Amikor elkészült egy-egy vázlat, együtt dolgozták át a forgatókönyvet.
„Az összes szereplő közül Carrie-vel lettünk a legjobb barátok, és arra számítottam, hogy még hosszú évekig az életem része lesz” — meséli Johnson. „Tavaly novemberben láttam utoljára, a születésnapi partin, amit a házában adott. Bizonyos szempontból ez a tökéletes utolsó emlék Carrie-ről, ahogy fogadta minden egyes barátját a hálószobában, miközben Debbie (az édesanyja, Debbie Reynolds színésznő) a nappaliban foglalkozott a vendégekkel.”
Átírják a IX. Epizódot
Hogy Carrie Fisher decemberben bekövetkezett halála milyen kihatással van a készülő folytatásokra, arról Kathleen Kennedy producer, a Lucasfilm elnöke beszélt hosszabban a magazinnak.
Köztudott, hogy Fisher minden jelenetét leforgatta Az utolsó Jedikhez, és Kennedy újfent megerősítette, hogy a VIII. Epizódra semmilyen kihatással nem lesz a színésznő halála. Ám a Lucasfilm elnöke azt is elmondta, amit eddig nem tudhattunk: Leia karaktere nagyon is szerepelt volna a trilógia befejező darabjában. Fisher kifejezetten élvezte a VIII. Epizód forgatását. „Amikor végzett az utolsó jelenetével, megragadott, és azt mondta: remélem, a kilencedikben én leszek a középpontban!” — meséli Kennedy. „Úgy gondolta, hogy a IX-edik az ő filmje lesz. És így is lett volna.”
Ahogy a trilógia első darabjában Harrison Ford volt a sztár, és a másodikban Mark Hamill Luke-ja kerül a középpontba, a harmadik filmet jelentős részben Carrie Fisher Leiájára akarták építeni. Kennedy elmondta, hogy a IX. Epizód szerkezete már egy évvel ezelőtt megszületett a tervezőasztalon. Colin Trevorrow, a harmadik film író-rendezője neki is látott a történet részletes kidolgozásának, és december elején letett egy komplett forgatókönyvet az asztalra.
Ezután következett be Fisher halála, ami alaposan felborította a terveket. Trevorrow és a Lucasfilm csapata kénytelen volt félretenni a gyászt, és nekilátni egy alapos újratervezésnek. Mindez még javában zajlott a tavasz folyamán, de a produkció sínen van. A IX. Epizód forgatása 2018 januárjában kezdődhet el.
(További fotók megtekintéséhez kattints a fenti képre!)
Fontos döntés júniusban
Lesz-e folytatás a IX. Epizód után, és ha igen, feltétlenül trilógiának kell lennie? Kathleen Kennedy még maga sem tudja a válaszokat, de mint mondja, ezek a kérdések mind napirenden vannak a Lucasfilmnél.
Ami nem kérdés, hogy a jövőben további önálló Star Wars-filmekre számíthatunk. Az ébredő Erő sikere borítékolható volt, ám a Zsivány Egyes pozitív fogadtatása nagy lendületet ad a cégnek. „Nagy megkönnyebbülés, hogy a közönség szívébe zárta a Zsivány Egyest, és most már bekerült a köztudatba, hogy új történeteket készítünk, amelyek bárhová eshetnek az idővonalon, és nincs feltétlenül közük a sagához. Alkotói szempontból ez nagy szabadságot ad nekünk.”
Mint tudjuk, a Han Solo-film forgatása jelenleg is zajlik. Hogy az azután következő önálló Star Wars-film miről fog szólni, arról június folyamán dönt a Lucasfilm. Kennedy szavaiból úgy tűnik, két filmötlet közül választanak. Bármelyikre esik a választás, ez a film 2020-ban kerülhet a mozikba.
Addig azonban vár ránk egy Han Solo-kaland, a IX. Epizód és mindenek előtt Az utolsó Jedik december 15-én.